Loading
http://www.mojezubarka.cz/rd/modules/mod_image_show_gk4/cache/phocagallery.00_slideshow.slide01gk-is-106.jpglink
http://www.mojezubarka.cz/rd/modules/mod_image_show_gk4/cache/phocagallery.00_slideshow.slide02gk-is-106.jpglink
http://www.mojezubarka.cz/rd/modules/mod_image_show_gk4/cache/phocagallery.00_slideshow.slide03gk-is-106.jpglink
http://www.mojezubarka.cz/rd/modules/mod_image_show_gk4/cache/phocagallery.00_slideshow.slide04gk-is-106.jpglink
http://www.mojezubarka.cz/rd/modules/mod_image_show_gk4/cache/phocagallery.00_slideshow.slide05gk-is-106.jpglink
http://www.mojezubarka.cz/rd/modules/mod_image_show_gk4/cache/phocagallery.00_slideshow.slide06_newgk-is-106.JPGlink

«
»
 1. 0
 2. 1
 3. 2
 4. 3
 5. 4
 6. 5

Dodavatelé

Dodavatelé Dodavatelé Dodavatelé Dodavatelé Dodavatelé

Poslední komentáře

 • Ing. Petr Kolařík
  Ondra
  Dobrý den, velmi mě baví sledovat jak běží stavba Vašeho domu. Trošku mě mrzí že už skoro rok nebyla ...

  Číst dále...

   
 • Ing. Petr Kolařík
  AshleyThant
  Details here: http://pinterest.makemoneyonlineautopilot.ml/?p=61977

  Číst dále...

   
 • 14.4. 2014 - Tepelná a kročejová izolace podlahy
  Roman
  Dobrý den, co to je za nátěrovou hmotu "tekutá guma" co jste použil. To mě zajímá potřebuji něco ...

  Číst dále...

   
 • 12.5. 2014 - Litý potěr - Anhydrit
  Roman
  Dobrý den, zeptám se jak to, že nemáte omítky v místnostech kde je gebedit? Ten se bude zazdívat až na ...

  Číst dále...

   
 • 31.10. 2015 - Venkovní žaluzie 1NP
  Tomáš
  Dobrý den, už jste ten STP kabel u žaluzií využil? Na co? Zatím mě nenapadá proč bych ho tam měl ...

  Číst dále...

Videa

Please enter youtube id.

Fotogalerie

Zdění 1NP
Image Detail

Přihlášení

9.3. 2017 - Zkušenosti s provozem tepelného čerpadla

Tak máme za sebou větší část topné sezony a já můžu zhodnotit jak tepelné čerpadlo od Ing. Žeravíka funguje. 

Zatím jsem neizoloval potrubí, kdyby se náhodou někde objevila netěsnost, tak abych lépe lokalizoval poruchu. Na začátku byl problém s rozběhnutím trojcestného ventilu. Ten nefungoval, protože regulátor trojcestného ventilu byl nastavený tak, že při venkovní teplotě nad 15°C byl mimo provoz. Samozřejmě jsem teplotní čidlo měl místu v exteriéru, umístěné v garáži, kde bylo nad 15°C takže regulátor nefungoval. No alespoň mě to donutilo k tomu si pořádně nastudovat celou fci regulátoru. Nakonec vše fungovalo a hurá můžeme topit. 

Vzhledem k tomu že jsem v celém domě udělal elektroinstalaci Loxone, logicky jsem chtěl i toto čerpadlo z loxone ovládat. Takže jsem využil možnosti pro připojení regulace třetí strany a zkratováním tD jsem mohl rozhodovat o tom za bude TČ v chodu nebo bude odstaveno. 

 V celém domě je podlahové vytápění - celkem 17-okruhů přes dva rozdělovače (pro přízemí a patro). Na každý ventil v rozdělovači jsem tedy dal digitální hlavici (ON/OFF) a do každé místnosti jsem umístil teplotní čidlo. V loxone jsem pak nastavil při jaké teplotě se má ventil otevřít resp. zavřít. První verze tedy byla, že pokud alespoň jedna z místností potřebuje dodávku tepla, bude TČ v chodu. Po čase jsem ale zjistil, že jedna místnost trvale vyžaduje topení, i když ji nepotřebujeme. Takže druhá varianta byla ta, že jsem ke každé místnosti přiřadil virtuální vypínač, kterým jsem se mohl rozhodnout, zda daná místnost může spouštět topení nebo ne. Celé to vypadalo logicky jednoduše a mělo by i tak fungovat. V loxone jsem použil blok "inteligentní ovládání pokojové teploty" které by mělo s určitou predikcí vytépět místnosti podle našich požadavků. Bohužel jsem ale narazil na několik problémů. V loxone jsem si nastavil teploty kdy jsme doma (komfortní) a teploty kdy doma nejsme (úsporné). Loxone si s tím ale neporadil. Celá regulace ale tak jak jsem si představoval nefungovala. Může za to nejen charakter těžké pasivní stavby ale i naše občasné zatopení v krbu, který nebyl na blok ovládání topení napojený. Někdy, večer když jsem přišel z práce, tak jsem v krbu zatopil a tím jsem zřejmě rozhodil veškeré snažení od loxone. Kdybych zapojil provoz krbu na digitální vstup tohoto bloku, kterým určuji že momentálně topím v krbu, vše by se asi vyřešilo. Systém by měl informaci o přídavném topení a bylo by to - no třeba to tam někde je ale já na to nepřišel. Nakonec jsem zjistil, že dům má tak velkou tepelnou setrvačnost, že je nejjednodušší nastavit jednu teplotu a topit stále. Takže jsem nastavil trvalou teplotu na 22,5°C a vše funguje jak má. Téměř stabilně je v domě od 22,6-23,5°C což nám naprosto vyhovuje. Jedna zvláštnost tady přece jen je - v tomto domě když je 23°C je pocitově tepleji než ve starém bytě, který nebyl zateplený a neměl tak kvalitní okna. Je to podle mě tí, že povrchové teplota oken a zdí v tomto domě je daleko vyšší než v tom starém.

V době kdy jsem zapojoval ovládání topení jsem špatně pochopil jak funguje výstup Q tohoto bloku. Myslel jsem že pokud se blok nachází ve fázi vytápění, je výstup Q trvale sepnutý (log-1). Díky PWM jsou ale na výstupu impulsy, které způsobovaly cyklování TČ.

 

Závěr: 

Závěr je tedy takový, že u tohoto typu domu nemá velký smysl regulovat teplotu a je ekonomičtější topit na stálou teplotu i když doma nikdo není.

 Topit jsme začali v listopadu 2016 a ke dnešnímu dni je celková spotřeba tepelného čerpadla 970kW - tedy pokud 1kW stojí 2,50 kč tak jsme spotřebovali cca 2500 kč bez DPH a dalších fičur EON. Dům se opravdu chová tak jak jsme očekávali. Největší spotřebu za teplo jsme měli v době když jsme byli na dovolené, protože v domě nebyl žádný jiný zdroj energie :-) 

 

Tepelné čerpadlo od Ing. Žeravíka (Eltex-KM) fungovalo naprosto bez závad a můžu jen doporučit!!! 

 

 

Co bude potřeba zlepšit:

- Možná by nebylo špatné, pokusit se o napojení TČ na otopný okruh pomocí nějakých flexibilních hadic. Občas se mi zdálo že se zvuk z TČ přenáší do domu.

- Zaizoloat veškeré potrubí u TČ

- Zapojit detektory průtoku kapalin, detekce poruchy a stavů TČ do systému Loxone.

Zapojení tepeln...
Zapojení tepelného čerpadla Zapojení tepelného čerpadla

 

 

You have no rights to post comments