Zubní implantáty
Zubní implantáty
Zubní lékařství má k dispozici kromě všeobecně známých konvenčních metod i moderní netradiční prostředky. Mezi ně patří obnova chrupu pomocí zubních implantátů. Zubní implantáty jsou umělé náhrady chybějících zubů, které jsou upevněné – podobně jako skutečné zuby – přímo v čelisti. Jsou vyrobeny z titanu a nejčastěji mají tvar drobného šroubku nebo destičky. Větší část implantátu je zakotvena v čelistní kosti, menší část tvoří v dutině ústní pilíř, na který je připevněna umělá zubní korunka nebo můstek.
Implantáty mají dvojí využití: umožní nahradit snímatelnou protézu pevným můstkem a odstraní nutnost broušení zdravých zubů kvůli zhotovení můstku. Jestliže chybí jeden zub nebo skupina zubů, implantáty opatřené korunkami nebo můstky chybějící zuby nahradí. Vždy platí, že po případném vytažení dalších zubů lze korunku nebo můstek sejmout a implantát využít jako pilíř pro rozsáhlejší konstrukci. Pokud nejsou v čelistech žádné zuby, pomocí implantátů lze na bezzubou čelist vyrobit pevný můstek a chrup obnovit. Náhrada dolního zubního oblouku je oproti náhradě oblouku horního podstatně snazší a levnější. Nově se implantáty používají i ve spojitosti s ortodontickou léčbou. Drátky „rovnátek“ se upevňují k jednoduchým levným implantátům, kotevním šroubům, čímž se léčba usnadní a urychlí.
Zavedení implantátu se provádí na zubařském křesle v místním znecitlivění, zaručujícím zcela bezbolestný průběh. Implantace jednoho implantátu trvá přibližně třicet minut. Po zákroku odcházíte domů. Pooperační obtíže jsou překvapivě mírné, přesto můžeme na přání pacienta vystavit pracovní neschopnost. Implantát se ponechává vhojovat šest týdnů až tři měsíce, po tuto dobu není v ústech vidět. Vhojovací období slouží k tomu, aby se implantát s kostí pevně spojil. Potom vytvoříme ve sliznici drobné okénko a jím k implantátu připojíme malý titanový váleček, který již vyčnívá do úst. Za dva týdny jej vyměníme za definitivní titanový pilíř a na něj zhotovíme zubní náhradu. Až na několikadenní období nezbytné pro klidné zahojení sliznice může pacient po celou dobu léčby nosit přes vhojující se implantát provizorní zubní náhradu, která mu usnadní běžný společenský kontakt i příjem potravy.
Každý zubní implantát potřebuje pro svoji správnou a dlouhodobou funkci dostatek kosti, ve které je zakotven. Není však vzácností, že čelistní kost je po ztrátě zubů natolik zmenšená, že ani minimální objem nutný k implantaci nenabízí. I v těchto situacích je implantace možná, ale pouze v kombinaci se zvláštními chirurgickými postupy zvětšujícími kostní hmotu. Některé jsou pro pacienta zcela nenáročné a provádějí se současně se zavedením implantátu, jiné vyžadují zvláštní chirurgický zákrok. Tyto postupy používáme zcela běžně. Nejdůležitější zákrok tohoto typu se nazývá sinus lift. Využívá se při ztrátě horních zadních zubů. Kost je zde u většiny lidí výrazně oslabená čelistní dutinou – horní čelist je totiž dutá – a pro zubní implantát nepostačuje. Proto musíme dno čelistní dutiny vyplnit speciálním materiálem, ze kterého se po určité době kost sama vytvoří. Zubní implantáty se zavádějí současně a nechávají se vhojovat devět měsíců. Ani sinus lift nevyžaduje narkózu nebo hospitalizaci. Přínos sinus liftu je tak výrazný a zájem o něj projevuje zhruba 50% našich pacientů s implantáty.