Loading
http://www.mojezubarka.cz/rd/modules/mod_image_show_gk4/cache/phocagallery.00_slideshow.slide01gk-is-106.jpglink
http://www.mojezubarka.cz/rd/modules/mod_image_show_gk4/cache/phocagallery.00_slideshow.slide02gk-is-106.jpglink
http://www.mojezubarka.cz/rd/modules/mod_image_show_gk4/cache/phocagallery.00_slideshow.slide03gk-is-106.jpglink
http://www.mojezubarka.cz/rd/modules/mod_image_show_gk4/cache/phocagallery.00_slideshow.slide04gk-is-106.jpglink
http://www.mojezubarka.cz/rd/modules/mod_image_show_gk4/cache/phocagallery.00_slideshow.slide05gk-is-106.jpglink
http://www.mojezubarka.cz/rd/modules/mod_image_show_gk4/cache/phocagallery.00_slideshow.slide06_newgk-is-106.JPGlink

«
»
 1. 0
 2. 1
 3. 2
 4. 3
 5. 4
 6. 5

Dodavatelé

Dodavatelé Dodavatelé Dodavatelé Dodavatelé Dodavatelé

Poslední komentáře

 • Ing. Petr Kolařík
  Ondra
  Dobrý den, velmi mě baví sledovat jak běží stavba Vašeho domu. Trošku mě mrzí že už skoro rok nebyla ...

  Číst dále...

   
 • Ing. Petr Kolařík
  AshleyThant
  Details here: http://pinterest.makemoneyonlineautopilot.ml/?p=61977

  Číst dále...

   
 • 14.4. 2014 - Tepelná a kročejová izolace podlahy
  Roman
  Dobrý den, co to je za nátěrovou hmotu "tekutá guma" co jste použil. To mě zajímá potřebuji něco ...

  Číst dále...

   
 • 12.5. 2014 - Litý potěr - Anhydrit
  Roman
  Dobrý den, zeptám se jak to, že nemáte omítky v místnostech kde je gebedit? Ten se bude zazdívat až na ...

  Číst dále...

   
 • 31.10. 2015 - Venkovní žaluzie 1NP
  Tomáš
  Dobrý den, už jste ten STP kabel u žaluzií využil? Na co? Zatím mě nenapadá proč bych ho tam měl ...

  Číst dále...

Videa

Please enter youtube id.

Fotogalerie

Instalace podla...
Image Detail

Přihlášení

15.6. 2017 - Plná integrace přelivového bazénu Albixon do systému Loxone

Po roce se vracím opět k ovládání přelivového bazénu od firmy Albixon. Oproti loňskému roku jsem udělal velký pokrok. Firma Albixon mi věnovala hardware, na kterém můžu testovat komunikaci se systémem Loxone. Jedná se o solinátor Hirdolife, Španělské výroby. Toto zařízení není jen pouhou solničkou ale jedná se komplexní zařízení, které je schopno ovládat téměř vše okolo bazénu. Nejkrásnější na tom je to, že obsahuje komunikační rozhraní RS-485, pracující na protokolu Modbus RTU. Podařilo se mi spojit se španělským výrobcem, který mi poskytl cenné informace nutné pro integraci zařízení nejen do systému Loxone ale i dalších, např. Inels.

 

 

K maximální spokojenosti je nutné vycházet z následujícího vzorce 

LOXONE + ALBIXON + PARADOX = CHYTRÝ BAZÉN

Spojením skvělého smart systému Loxone, kvalitního bazénu Albixon a zabezpečovacího systému Paradox vznilk perfektní produkt, který je již nyní plně integrován do ovládání celého domu. 

Ovládání bazénu jsem rozdělil do několika kategorií:

1). Bezbečnost (osob a technologie)

1.1 - Asi nejdůležitější součást chytrého bazénu. K tomu aby do bazénu nevstoupilo dítě samo bez dozoru, jsem vybavil bazén alarmem, který se spustí vždy, když někdo otevře bazénové dveře, nebo posune zastřešení bazénu. Jedná se o magnetický kontakt, umístěný pod kolejnicí zastřešení. Tento kontakt je připojen na vstup alarmu, takže je nezávislý na systému ovládání bazénu. Navíc alarm běží 24hod/7dní v týdnu a je zálohovaný baterií, takže i v případě výpadku proudu „hlídá“ bazén. Technicky se jedná o magnetický kontakt, NC (normal closed). Alarm Paradox vyhodnocuje jeho stav, a pokud se kontakt rozepne, vyhlásí poplach. Pokud se bazén uzavře, do 30s se automaticky zastřeží a je hlídán, takže nemůže dojít k tomu, že bychom zapomněli bazén zastřežit manuálně. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.2 - Dalším bezpečnostním prvkem je čidlo záplavy technologické šachty. Na dně šachty je umístěno záplavové čidlo, které je také připojeno na centrální alarm domu. Pokud dojde k zaplavení šachty, systém Loxone zablokuje použití všech elektrických zařízení (Solinátor, filtrace, protiproud …). I v tomto případě se jedná o prvek nezávislý na ovládání bazénu. Záplavové čidlo je LD-12 od Českého výrobce Jablotron. Záplavové čidlo jsem zatím dočasně umístil na nádobu s kyselinou vedle čidla pro snímání hladiny kyseliny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.3 - Dalším bezpečnostním prvkem bazénu je bezpečnostní tlačítko, v podobě kapacitního spínače na okraji bazénu. Po přiložení ruky nad daný symbol, se spustí v domě alarm a odstaví se veškeré technologie bazénu. Jedná se o kapacitní spínač, připojený na digitální vstup systému Loxone. (Kapacitní snímače mi zatím nedorazili, takže hned jak přijdou, tak je zapojím a přidám foto).

1.4 - Posledním bezpečnostním prvkem je monitorování bazénu pomocí IP kamery, implementované pomocí bloku ovládání dveří.

Na obrázku je vidět vizualizace ovládání alarmu bazénu, filtrace a spouštění protiproudu.

 

2). Ovládání osvětlení

2.1 - Ovládání svítidel umístěných pod hladinou vody jsem udělal tak, že dvě svítidla v bazénu se spínají pomocí Hidrolife. Ze systému Loxone se svítidla spínají pomocí Modbus protokolu. Takže svítidla je možné ovládat jak z vizualizace Loxone (telefon nebo tablet), tak z displeje Hidrolife, který mám umístěný v pergole. Vše jsem doplnil o bezpečnostní prvek, takže svítidla svítí maximálně 20min, pak se vypnou. Pokud se bazén nepoužívá a zastřešení bazénu je zavřené, svítidla se vypnou. Svítidla jsou také softwarově napojené na centrální funkci domu C-OFF, takže v případě odchodu z domu a zastřežení alarmem se svítidla také automaticky vypnou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.2 - Druhým typem osvětlení jsou LED pásky umístěné podél kolejnic s délkou 2x6m. Jednotlivé pásky jsou rozděleny do 4 DMX kanálů, přičemž každý DMX kanál má 3m LED pásku. Napájení SELV 12VDC.

 

3). Úprava vody

3.1 – Ovládání filtrace. Filtraci je možné manuálně zapnout nebo vypnout jak z ovládacího panelu Hidrolife, tak ve vizualizaci Loxone Smart Home. Ve vizualizaci Loxone jsem použil blok časovač, pomocí kterého je možné naplánovat časy spínání filtrace vody a její elektrolýzu.

3.2 – Měření úrovně pH vody. Ve vizualizaci lze přímo sledovat úroveň pH vody. Prostřednictvím pH alarmu je neustále sledována hodnota, zda je v zadané toleranci. V případě zvýšené úrovně pH, spustí se push-up informační zpráva.

3.3 – Hlídání množství kyseliny pH-. Pokud klesne úroveň roztoku pH- pod kritickou úroveň, opět push-up zpráva bude informovat pro doplnění. Tato funkce je zabezpečena pomocí bezkontaktního snímače hladiny kapaliny. Výstup detektoru je připojen přímo k zařízení hidrolife.

3.4 – Hlídání hladiny vody. Pomocí dvou plovákových čidel umístěných v přelivovém žlábku, se detekuje výška hladiny vody. Jeden plovák je umístěn těsně nad dnem přelivového žlábku a detekuje nejnižší možnou výšku hladiny, při které je ještě povoleno spustit technologii bazénu. Předchází se tím zničení motorů čerpadel apod. Druhý plovák je umístěn cca 5cm pod horním okrajem přelivu a detekuje maximální výšku hladiny vody v bazénu. Pokud dojde k aktivaci spodního plováku a zároveň je povolena funkce automatického dopouštění vody, dopustí se do bazénu voda až do aktivace horního plováku. Voda se dopouští pomocí elektromagnetického ventilu na potrubí, které je vyvedeno do přelivového žlábku.

3.5 – Měření teploty vody. Pomocí 1-wire teplotního čidlo napojeného do jednotky Hidrolife, se informace přenáší přes modbus do Loxone.

3.6 – Ohřev vody pomocí tepelného čerpadla. Standardní tepelné čerpadlo vzduch/voda je spínáno pomocí Loxone přes stykač. Požadovaná teplota je nastavena v loxone pomocí bloku ovládání teploty. Teplotní spád je nastaven na 0,5°C. Ohřev vody je v provozu pouze s čerpadlem filtrace. Z toho důvodu jsem zapojil čerpadlo filtrace a ohřev na jeden jistič. V případě vypnutí jističe filtrace bude vypnuté i tepelné čerpadlo. Pomocí bloku zpoždění signálu, který je nastaven na 6min, je tepelné čerpadlo ochráněno proti cyklování. Tepelné čerpadlo je z loxone ovládáno pomocí modbus příkazu do jednotky Hidrolife. V jednotce Hidrolife jsem využil relé AUX4, pro ovládání stykače tepelného čerpadla.

3.7 – Ovládání protiproudu. Pokud je splněna podmínka že je zapnutý hlavní vypínač bazénu, je v něm dostatečné množství vody a dům není zastřežen alarmem, je možné spustit protiproud několika způsoby. Standardně se spouští protiproud tlačítkem pod vodou v hlavici protiproudu, nebo pomocí kapacitního tlačítka vedle okraje bazénu, z aplikace Loxone nebo přímo z displeje ovládání Hidrolife. Pro ovládání stykače protiproudu jsem využil volné relé AUX3 v jednotce Hidrolife. Takže povel ke spuštění protiproudu je opět vyslán z Loxone pomocí Modbus příkazu. Z bezpečnostního hlediska jsem omezil dobu provozu na max. 15min. Po uplynutí této doby je nutné aktivovat protiproud znovu. Protiproud je také zapojen na funkci C-OFF, takže pokud odcházím z domu a zastřežím alarm, v bazénu se vypnou světla a protiproud. Pokud je dům zastřežen, není možné použít jak světla, tak protiproud.

 

Pro potřeby diagnostiky jsem ve vizualizaci raději nechal zobrazit stavy všech relé a zapnul na nich statistiky. Lze tak hezky zpětně diagnostikovat co se v minulosti stalo.  

Integrace bazén...
Integrace bazénu do Loxone Integrace bazénu do Loxone

 

 

Komentáře  

#6 Super User 2017-09-23 18:52
Ono to není tak jednoduché. Ten seznam registrů od Španělů nestačí. Po téměř ročním bádání se mi podařilo skoro všechno doladit. Bohužel pouze přes Loxone Modbus Extension. Přes převodník USR-RS232-410 je to pořád nespolehlivé.
#5 Miroslav Hudec 2017-09-23 13:17
Dobrý den, řeším teď stejnou věc, shodou okolností jsem objevil tento blog. Jsem také v kontaktu s výrobcem Hidrolife, který mi poslal komunikační protokol přes Modbus. Můj dotaz zní, zda lze s Hidrolife komunikovat i cestou "Modbusserveru" v konfigu přes LAN a IP adresu zařízení. Mám takto připojenou meteostanici a vše funguje (bez Modbus Extensionu). Měl bych také zájem o Váš konfig k ovládání bazénu, nechce se mi to programovat, když už to je na světě. Pochopitelně na úplatu. Děkuji.
#4 Super User 2017-07-27 13:22
Napište mi na můj email nebo na telefon. Ono to není až tak jednoduché, navíc bych rád na ovládání bazénu použil přímo blok ovládání bazénu od Loxone. K tomu je ale zapotřebí další HW. Vše bych chtěl v dohledné době otestovat ale vypadá to že až po koupací sezoně. Spojíme se telefonicky a nějak se domluvíme.
#3 Jaroslav Tkadlec 2017-07-26 07:54
Zakoupím tedy loxone Modbus. Můžu počítat tedy s Vaší pomoci?
#2 Super User 2017-07-25 20:29
485 nestačí. Je potřeba buď Modbus extension nebo adekvátní náhradu. Ideální je ale original Loxone modbus.
#1 Jaroslav Tkadlec 2017-07-21 09:55
Zdravím,
v tuto chvíli právě řeším propojení Loxone s bazénem.
Mám taktéž přelivový albixon se solničkou Hidrolife. Zajímá mě propojení solničky přes modbus. mám modul jen 485, musím tedy pořídit ještě modbus, nebo by to bylo možno připojit přes 485? Nemám moc času se s tím drbkat, a proto bych rád , třeba i za úplatu poprosil o pomoc. Děkuji. S pozdravem Tkadlec

You have no rights to post comments